Tradycje na Łotwie


Strona główna -> Łotwa -> Tradycje na Łotwie
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy










Zgodnie z łotewskim zwyczajem przed Bożym Narodzeniem trzeba wlec drewnianą belkę przed domem, a potem ja spalić jako symbol starego roku. Grupy przebranych osób w maskach chodzą po domach, a gospodarze bardzo serdecznie ich witają, bo zgodnie z tradycją przynoszą oni dla domowego ogniska błogosławieństwo i urodzaj.


Łotewskie dożynki obchodzone są w dniu św Michała

Noc Świętojańska

W dniu Świętego Jana obchodzone jest święto nazywane „Ligo” lub „Jani”. Trwa ono dwa dni. W tym czasie domy przystraja się kwiatami, trawami, wiankami z liści dębów. W nocy palone są ogniska, które mają nawiązywać do kultu ognia. Goście świętojańscy wędrują od domu do domu, tańcząc i śpiewając. Gospodarze częstują ich tradycyjnym serem janowym (ser topiony z kminkiem) i piwem, rzadziej zaś mlekiem i mięsem. Zgodnie z tradycją drzwi do domu, stajni, obory i stodoły ozdabia się gałązkami jarzębiny, pokrzywy i łopuchem, gdyż kiedyś wierzono, że obroni to gospodarzy przed czarownikami i niedźwiedziami.

Wróżby

Święto to jest obchodzone w dniach 23 i 24 czerwca i to właśnie drugiego dnia magiczne znaczenie ma rosa, strumienie i źródła. Mycie się poranną rosą w dniu Jana ma zagwarantować zdrowie. Tradycyjnie święto janowe wymagało wróżb. Jedną z tradycji jest poszukiwanie kwiatu paproci, którego znalezienie zapewnia szczęście na całe życie. Święto Jana połączone jest z kultem płodności i cechuje go (także obecnie) swoboda w stosunkach płciowych.

Święto plonów

Na Łotwie 29 września, a więc w dniu Św. Michała przypada święto plonów, czyli łotewskie dożynki. Po zakończeniu żniw, kiedy spiżarnie w gospodarstwach były pełne, za sprawą pomyślnych zbiorów, ubijano prosiaka lub owcę i hucznie świętowano. Przywiązywano również dużą wagę do chleba wypiekanego z pierwszych zbiorów. Wierzono, że osoba która spożywa taki chleb, powinna być pewna spełnienia najskrytszych swoich pragnień i marzeń. Do dnia dzisiejszego dożynki są obchodzone właśnie w ten dzień.



Łotwa - miasta

Dyneburg Lipawa Ryga


Łotwa - co warto wiedzieć



Łotwa - Święta na Łotwie Święta na Łotwie
Łotysze od stuleci są mocno związani z tradycją swych przodków ...
Łotwa - Co warto zobaczyć na Łotwie Co warto zobaczyć na Łotwie
Łotwa podzielona jest na cztery regiony bądź krainy historyczno-geograficzne. ...
Łotwa - Łotwa mapa Łotwa mapa
Łotwa - Kuchnia Łotewska Kuchnia Łotewska
Kuchnia łotewska jest niezwykle prosta, co może wynikać z faktu, iż ...
Łotwa - Ciekawostki o Łotwie Ciekawostki o Łotwie
Łotwa leży w Europie Wschodniej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Kraj ten jest ...
Łotwa - Kultura Łotwy Kultura Łotwy
Łotysze przez wiele stuleci będąc pod wpływem kultury europejskiej (głównie niemieckiej i ...
Łotwa - Fauna i flora na Łotwie Fauna i flora na Łotwie
Zarówno fauna jak i flora są charakterystyczne dla obszarów ...

Tradycje na Łotwie - dodaj komentarz:



Twój komentarz:
Twój podpis:



 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies