Co warto zobaczyć na Łotwie


Strona główna -> Łotwa -> Co warto zobaczyć na Łotwie
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Łotwa podzielona jest na cztery regiony bądź krainy historyczno-geograficzne. Są nimi Kurzeme, Vidzeme, Latgale i Zemgale. Jest to kraj nizinny, z pojedynczymi wzgórzami, a szczególnym atutem jest aż 5000 jezior i długa linia brzegowa Morza Bałtyckiego. Dzięki temu znajduje się tu wiele kurortów, w tym najsłynniejsza Jurmała.


Piękne i czyste jezioro Aluksne w miejscowości o tej samej nazwie.

Kurzeme

Kurzeme, to region z największymi portami handlowymi i największą częścią wybrzeża, wiec atutem turystycznym są z pewnością miasta nadmorskie. Najważniejsze miasta portowe w tym regionie to Windava, Pavilosta, Jurkalne, Pape, Lipawa, Kuldiga, Kemeri. Kuldīga to jedno z najpiękniejszych i malowniczych miejsc na Łotwie. 1000 lat temu Kuldīga była starożytnym osiedleniem Kursów, do którego przyjeżdżali Wikingowie z Skandynawii. Kuldīga to jedyne miasto na Łotwie, w którym zachowała się jednolita zabudowa drewniana z XVIII-XIX w.w. Dla miasta charakterystyczne są wąskie uliczki i domy pokryte czerwoną dachówką. Lipawa to trzecie co do wielkosci miasto Łotwy, port zwany też Morską Bramą. Pape z kolei stanowi raj przyrodniczy jako pozostałość trzech rybackich wiosek, płytkich jezior i gniazdowisk ptaków trzcinowych.

Zemgale

W tym regionie najważniejsze jest zapewne miasto Kandava, leżące w dawnej dolinie rzeki Abavy w Szwajcarii Kurlandzkiej. Można tu zobaczyć ruiny X-wiecznego zamku, jest romańska synagoga, most łukowy z XVIII wieku, stara czworoboczna wieża - Prochovnia oraz inne obiekty sakralne. Miasto jest wyjątkowo harmonijne, uporządkowane i czyste. W Zemgale jest także Pałac Rundāle stanowiący najcenniejszy zabytek architektury stylu barokowego i rokoko.

Widzeme

Ten region to przede wszystkim dwa wazne miasta: Ryga i Jurmala, zajmująca powierzchnię 100 km2 nad Zatoką Ryską. jest to najważniejszy kurort Łotwy. W miejscowości Kemeri znajduje się wspaniały park widokowy, który rozpoczęto tworzyć już w połowie XIX wieku. Plaża zajmuje 176 ha. Zarówno plaże, jak i przybrzeżne mielizny są piaszczyste i do wody w zatoce można wejść daleko. Miasto Sigulda to z kolei piękno przyrody oraz grodzisko Turaidy z zespołem zamku Turaidy będącego najstarszym zabytkiem architektury drewnianej w Vidzeme. W Siguldzie znajduję się trasa saneczkowa i bobslejowa, kilka tras narciarskich i zjazdowych, powietrzna kolejka linowa przez historyczną dolinę Gauji o długości 1060 m, wiszący most nad rzeką Gaują dla pieszych o długości 121 metrów. Inne ciekawe miasta, to Cesis i Strenci.

Latgale

Latgale to przede wszystkim miasto Aglona, z białą Bazyliką w Aglonie, stanowiacą centrum kościoła Rzymskokatolickiego w tym kraju, Aluksne - jedno z najpiękniejszych łotewskich miast, z ruinami zamku i pięknym jeziorem. Na jeziorze znajduje się kilka wysp - Cepurite (czapeczka), Pilssala (wyspa pałacowa), Gara (długa) i Tiklu (wyspa sieci).W regionie warto też odwiedzić zamek w Daugavpils oraz zajrzeć do przygranicznej Ludzy, jednego z najstarszych miast Łotwy.

Ryga

Miejscem obowiązkowym jest oczywiście stolica Łotwy - Ryga. jej Starówka to zaledwie 0,5 km2 ale stanowi niezwykłe bogactwo architektoniczne. Króluje tu przede wszystkim secesja, ale można zobaczyć też strzelające w niebo gotyckie wieże kościołów. Starówka znajduje się na liście UNESCO. Ryga to również miasto zieleni. Łączna powierzchnia terenów zielonych skwerków, bulwarów, 15 parków miejskich i 7 leśnych wynosi 7000 ha.

 Łotwa - miasta

Dyneburg Lipawa Ryga


Łotwa - co warto wiedziećŁotwa - Święta na Łotwie Święta na Łotwie
Łotysze od stuleci są mocno związani z tradycją swych przodków ...
Łotwa - Łotwa mapa Łotwa mapa
Łotwa - Kuchnia Łotewska Kuchnia Łotewska
Kuchnia łotewska jest niezwykle prosta, co może wynikać z faktu, iż ...
Łotwa - Ciekawostki o Łotwie Ciekawostki o Łotwie
Łotwa leży w Europie Wschodniej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Kraj ten jest ...
Łotwa - Tradycje na Łotwie Tradycje na Łotwie
Zgodnie z łotewskim zwyczajem przed Bożym Narodzeniem trzeba wlec drewnianą ...
Łotwa - Kultura Łotwy Kultura Łotwy
Łotysze przez wiele stuleci będąc pod wpływem kultury europejskiej (głównie niemieckiej i ...
Łotwa - Fauna i flora na Łotwie Fauna i flora na Łotwie
Zarówno fauna jak i flora są charakterystyczne dla obszarów ...

Co warto zobaczyć na Łotwie - komentarze:


Co warto zobaczyć na Łotwie komentarz Lotysz
2012-10-12 19:02:41
Zapraszam szczególnie do Jurmały i do Rygi ale inne miasta są również warte zobaczenia bo Łotwa to piękny iciekawy kraj!!

Co warto zobaczyć na Łotwie komentarz ryga
2011-04-08 15:29:28
W rydze trzeba zobaczyć kopię naszego pałacu kultury


Co warto zobaczyć na Łotwie - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies